br

Kompiuterinės programos


Tema iš pirmo žvilgsnio tartum paprasta, tačiau turinti daugybę niuansų. Pradėkime nuo to, kad pagrindinė kompiuterio programa yra operacinė sistema. Jos paskirtis valdyti mūsų kompiuterių elektroninius mazgus, kitas programas, kurias naudosime dirbdami kompiuteriu.

Norime panaršyti internete – reikalinga programa
Filmų peržiūrai ar muzikos klausymui, esančių kompiuteryje – vėl be programos niekaip
Dokumento sukūrimui – kaip gi be programos

Trumpiau tariant bet kokio veiksmo atlikimui kompiuteriu reikalinga tam skirta programa. Atitinkamos paskirties programų sukurta labai daug ir pradedančiajam kompiuterio naudotojui sunku išsirinkti, kurią naudoti tam ar kitam tikslui.

Pradžioje vartotojai programas renkasi emocionaliai – na tiesiog labiau patiko jos išvaizda. Vėliau emocijos pradeda nykti ir viršų užima logika (kompiuteris aplamai yra loginis įrenginys). Ir tuomet programų pasirinkimą lemia ne jos išvaizda, o funkcionalumas, kompiuterio resursų sąnaudos, greitaveika, patogumas naudotis ir daugybė kitų faktorių.

Ir pagaliau rinka pati padaro atitinkamą atranką. Taip pat pasirinkimą įtakoja ir programos kaina, kuri svyruoja nuo „mažas arba didelis ačiū“ iki pakankamai įspūdingų sumų pinigine išraiška. Be abejo komercinių programų pranašumas yra neabejotinas, tačiau nemokamų tarpe taip pat yra dėmesio vertų produktų.

Apie programų paskirtį buvo užsiminta straipsnio pradžioje ir čia vartotojas renkasi pagal savo pomėgius. Pirkti programą ar naudoti „legalizuotą“ nelegaliu būdu pasirenka pats naudotojas. Vadinamoji „chaliava“ tinka publikai, kuriai nesopa pilvuko nesumokėjus gamintojui už jo darbą. Jeigu jaučiamas fizinis diskomfortas galima ir sumokėti.

Dar programas galima skirstyti į diegiamas ir portatyvines. Jos žinoma turi ir savo privalumus, bei trūkumus. Jeigu diegiama programa garantuotai veiks visuose kompiuteriuose, tai portatyvinė gali parodyti savo kaprizus. Bet jeigu portatyvinė veikia gerai, tai jai aš skiriu prioritetą, kadangi ji naudoja kompiuterio resursus tik jai veikiant, priešingai nei įdiegta.

Dažnai pradedantieji klausia – kokia programa geriausia? Atsakymas vienareikšmiai vienas – ta, kurios nėra Jūsų kompiuteryje. Skamba sarkastiškai, bet tai tiesa. Kitaip tariant neužkraukite savo kompiuterių nereikalingomis arba labai retai naudojamomis programomis. Ją visada galima įdiegti pagal poreikį.

Atsisiųsti programas rekomenduoju iš patikrintų šaltinių arba gamintojo puslapių. Taip pat neprošal įsiklausyti į kitų vartotojų komentarus. Tiesiog būkime atsargūs (ne paranojiškai).

Svarbus pastebėjimas: Kaip kurių programų, gamintojų puslapių internete galite ir neberasti. Tai senesnės ir gamintojų nepalaikomos programos. Tiesa tokias programas galite atsisiųsti iš entuziastų - kolekcionierių. Sena - nereiškia bloga. Tokios programos sėkmingai veikia ir naujose operacinėse sistemose.

Darydamas tokių programų aprašymus atsisiuntimo nuorodas pateiksiu iš savo saugyklų. Jos be abejo yra patikrintos dėl kenksmingumo, kadangi jų tarpe gali būti ir nelegaliai registruotų komercinių programų.

Sekančiame straipsnyje pasiūlysiu išskleisti Jūsų kompiuteriuose portatyvinių programų aplinką, kur nemokamai gausite nemažą dalį naudingų programų kasdieniam naudojimui. Beje, ten programos savaime atsinaujins iki aktualių versijų.

Taip pat artimiausiose pamokėlėse parodysiu, kaip galėsite pririšti tam tikro formato failus prie konkrečių programų. Šis veiksmas vadinasi failų asociacija. Vien turėti programą savo kompiuteryje nepakanka, kol jai nebus parodyta, ką ji turės atlikti.

Turite klausimų? Klauskit!

Atsiradusių klausimų nedėkite į tolimą lentyną.